YARDIMCI UYGULAMALAR

QR KOD OKUYUCU (ÜCRETSİZ)
raryukle

Her yanından reklam fışkıran mobil uygulamaları sevmiyorum. Bu nedenle önce kendim için, sonra benim gibi düşünenler için geliştirdim bu uygulamayı.

Qr kod okuyucu uygulamalar bir çok yerde kullanılmakta. Ücretsiz ve reklamsız bu uygulama bu alanda işinize yarayacaktır.

Beğenirseniz play storda yorumlarınız ve puanlama ile destek veriniz ki, bu alanda uygulama geliştiren yerli yazılımcılarımıza cesaret olsun.

FATİH KALEM (ÜCRETSİZ)
raryukle

Fatih Kalem; Fatih Projesi kapsamında geliştirilen, etkileşimli tahtaların daha verimli kullanılmasını sağlayacak olan Fatih Kalem uygulamasıdır. 

Windows ekranı üzerine şeffaf bir katman ekler ve bu sayede ekran üzerinde istediğiniz bölüme yazı yazabilirsiniz. PDF dosyaları, resimler, web sayfaları ve uygulamalar üzerine yazı yazabilirsiniz.

Ekranda istediğiniz yeri perdeleyip, çalışma alanı oluşturabilirsiniz. Bunun için göstermek istediğiniz kısmı seçmeniz yeterlidir.

Arka plan sayfaları ekleyebilirsiniz. İleri ve geri alma seçenekleri pratiktir.

Derslerde kullanılabilecek kolaylıkla oluşturabileceğiniz hazır şekiller (matematiksel) mevcuttur. 

Araç çubuğu özelleştirilebilir, taşınması pratiktir, tahtanın sağına veya soluna taşımak için altta oklar vardır.

İki parmak aynı anda kullanarak kalem rengini hızla değiştirebilir ve silgiyi aktif edebilirsiniz.

Ayarlar kısmında bazı özellikleri açma ve kapama seçenekleri mevcuttur. Özelliklerini kişiselleştirebilirsiniz.

PICPICK (ÜCRETSİZ)
raryukle

PicPick; Türkçe dil desteğinin de bulunduğu ücretsiz bir ekran yakalama ve düzenleme aracıdır. Resim editörü, renk seçici, renk paleti gibi daha birçok özelliği içerisinde bulundurur. "White Board" yani "Akıllı Tahta" seçeneğini seçerek o anki ekranınızı yazı tahtası olarak kullanmanıza imkan sağlar. 

Basit ve kullanışlı arayüzü ile bütün işlemlerinizi bu programla kolayca yapabilirsiniz. Programı kurduktan sonra kullanmak istediğiniz özelliğe görev çubuğundan kolayca erişebilirsiniz. Ekran görüntüsü yakalamak ve bu görüntüler üzerinde ufak değişiklikler yapmak istiyorsanız veya ekranı yazı tahtası olarak kullanma niyetinde iseniz PicPick tam size göre bir program. Programla aynı zamanda düzenlemiş olduğunuz bilgileri çeşitli platformlarla paylaşma imkanınınz da bulunuyor.

OPENBOARD (ÜCRETSİZ)
raryukle

OpenBoard; her seviyedeki kullanıcının rahatlıkla kullanabileceği açık kaynak kodlu, ücretsiz bir interaktif dijital sunum ve öğretim hazırlama programıdır.

Kullanıcı dostu bu yazılım birçok farklı dille beraber Türkçe dil desteğine de sahiptir. OpenBoard yazılımı bünyesinde yorum yazmak, resim çizmek, istediğiniz bölümleri vurgulamak, flash animasyonlar, resimler, sesler, videolar gibi birçok kullanışlı özellik bulundurmaktadır. Ayrıca sisteminizde bulunan .pdf ve .ppt belgelerini de sunumlarınıza ekleme olanağına sahipsiniz. Bununla birlikte Wikipedia, Google Maps gibi dinamik içerikleri sunumunuza ekleyerek sunumunuzu zenginleştirebilirsiniz. OpenBoard yazılımı sayesinde dinamik ekran yönetimi, sonsuz yakınlaştırma gibi araçları ile sunumlarınızın önemli noktalarını vurgulayabilirsiniz. Yazılımın içerisinde ek olarak HTML editörü, grafik editörü, web tarayıcısı ve anket editörü bulunmaktadır. Hazırlamış olduğunuz sunumlarınızı PDF belgesi formu, podcast veya Planette Sankore portalı üzerinde paylaşabilirsiniz.

EPIC PEN (ÜCRETSİZ)
raryukle

Epic Pen; bilgisayarınızda kullanabileceğiniz bir çizim programı ancak pek çok diğer çizim programının aksine direkt olarak Windows üzerinde çizim yapmanıza olanak tanıyor. Kendi arayüzü yerine bilgisayarda o an açık olan herhangi bir programın, dökümanın, masaüstünün ya da başka menülerin üzerinde dilediğiniz gibi çizim yapabiliyor

Epic Pen programıyla yapılan çizimlerde hatalı çizim yaptığınız vakit silgi aracıyla silebiliyoruz. Çok basit bir kullanımı olup pratif çizimler yaptırıyor. Anccak; Ekran üzerindeki çizimleri saklamak ve video yahut resim dosyası olarak kaydetmek isterseniz maalesef programın böyle bir desteği mevcut değil ve başka bir ekran görüntüsü yakalama programı kullanmak gerekiyor. Dolayısıyla bu bakımdan biraz eksik olduğunu söyleyebilirim ancak Windows üzerindeki çizimleri yapmak sanıyorum ki pek çok kullanıcı için yeterli.

SMOOTHDRAW (ÜCRETSİZ)
raryukle

SmoothDraw; yüksek kalitede fotoğraflar elde etmenizi sağlayan ücretsiz bir doğal boyama ve serbest çizim programıdır. Çok çeşitli fırça biçimleri (kalem, kurşun kalem, püskürtme boya, kıl fırça gibi) barındıran program ile grafikler üzerinde düzenlemeler yapabilir ve birçok efekt uygulayabilirsiniz.

 

 

ANTROPI (TRIAL)
raryukle

Antropi teach programı; pdf, jpeg, word ve benzeri bir çok dosyayı içine nesne veya arka plan olarak aktarabileceğimiz ve bu aktardığımız nesneler üzerinde çizimler yapabileceğimiz kullanışlı bir programdır.

Ayrıca antropi teach programı ile bünyesinde bulunan farklı çizim nesneleri ile çizimler yapabilir, derslerde kendinize kolaylıkla materyaller oluşturabilirsiniz. Antropi etkileşimli tahtalarda ekran görüntüsünü alabilir ve bu görüntü üzerinde yine çizimler yapabilirsiniz. Ayrıca antropi programında farklı tahta desenleri ile dersinize uygun deseni seçebilir, ayrıca dakika ölçer ile zamanı kullanmanız gereken durumlarda kronomotreyi çalıştırabilirsiniz.

SMARTGADGET (ÜCRETSİZ)
raryukle

SmartGadget programı; Akıllı tahtaların daha basit şekilde kullanılmasını sağlayan bir yazılım. Basit ve sade bir kullanımı bulunan program ile akıllı tahtaları basit bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Yazı yazımını kolaylaştıran program ekranın herhangi bir bölümünde yer alıyor ve istediğiniz gibi sürükleyip başka bir yere kaydırabiliyorsunuz. Ufak bir yuvarlak arayüze sahip olan programda yaptıklarınızı kaydedebiliyor ve daha sonra tekrar bakabiliyorsunuz.

Kurulum gerektirmeyen küçük boyutlu bu yazılımı denemenizi tavsiye ederiz.

ONLINE WEB SİTELERİ
Akıllı tahtalar için yazılmış olan masaüstü programlarının yanında bilgisaya hiç bir program kurmadan online web siteleri üzerinden de akıllı tahtanızı yazı tahtasına dönüşürebilirsiniz. Üyelik gerektirmeden kullanmaya başlayabileceğiniz web sitelerini sizler için derledik. 
https://awwapp.com/
https://webwhiteboard.com/
https://app.ziteboard.com/
https://www.twiddla.com/
https://whiteboardfox.com/